Çikolatalı Cheesecake Tarifi

 • Çikolatalı Cheesecake Tarifi

  Daha önce evde cheesecake yapmayı denemediyseniz mutlaka deneyim derim. Video da izlediğinizde de göreceğiniz gibi yapımı çok kolay ve mükemmel bir lezzet. Deneyenlere afiyet olsun. Ben çikolatalı yaptım ama isterseniz frambuazlı cheesecake de yapabilirsiniz.

  Malzemeler

  2 paket Burçak bisküvi 125 gram tereyağı   Peynir harcı için;   800 gram labne peyniri 1 su bardağı toz şeker 4 yemek kaşığı nişasta 3 tane yumurta 1 kutu krema (200 ml) 1 paket vanilya   Üzeri için;  1 kutu krema (200 ml) 2 paket çikolata

  Yapılışı

  Kelepçeli kalıbın altına yağlı kağıt serilir. Kalıbın dış yüzeyi  folyo ile çevrilir. Burçak bisküvi rondodan geçirilir. Eritilmiş tereyağı ilave edilip iyice karıştırılır. Kalıba harcı yayıp kaşık ile bastırarak iyice düzlenir.  Krema hazırlanana kadar buzlukta bekletilir. Labne peynirinin üzerine 1 su bardağı toz şeker eklenir. El çırpıcısıyla şeker eriyene denk çırpılır. Nişasta ekleyip karıştırmaya devam edilir. 1 kutu krema eklenir. Yumurtalar teker teker  eklenip çok hafif karıştırılır. Son olarak vanilya eklenir. Buzluktan çıkarılan kalıbın üzerine dökülür. Kalıp tezğaha birkaç kez vurularak içindeki hava kabarcıklarının çıkması sağlanır. Borcama su doldup fırının en alt rafına koyulur. 170° ısıtılmış fırında cheesecake’in yanları hafif pembeleşene denk pişirilir.   Pişen cheesecake’i fırından hemen çıkarmayıp, fırının kapağı hafif aralık bırakılarak soğuması beklenir.